Business Excellence Edycja 2019

 

Zarządzając Gminą, dbasz o innowacyjność, etykę i wrażliwość społeczną?
Możesz zostać Laureatem VIII edycji Programu Promocji Gmin “Business Excellence”.
Zyskasz obiektywną, ekspercką ocenę Gminy oraz pakiet promocyjny.

 

youtube-ex
Gmina Miejska Tomaszów Lubelski

GMINA TOMASZÓW LUBELSKI

Gmina Tomaszów Lubelski położona jest w centralnej części powiatu tomaszowskiego i otacza miasto Tomaszów Lubelski. Pod względem geograficznym to obszar Grzędy Sokalskiej, Roztocza Środkowego i Pobuża. Gmina zajmuje powierzchnię 170,87 km². W jej skład wchodzi 26 miejscowości, w których zamieszkuje ok. 11 tys. osób. Bardzo dobre połączenia drogowe - droga krajowa nr 17, drogi wojewódzkie oraz bliskość przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem - sprawiają, że teren gminy jest bardzo atrakcyjny zarówno dla rozwoju gospodarczego, jak i zamieszkania.

Położenie geograficzne i zróżnicowanie terenu sprawia, że na obszarze gminy występuje szereg atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Są to rezerwaty przyrody „Piekiełko” (ze skupiskiem 68 głazów narzutowy) i „Zarośle” oraz pomniki przyrody. Na terenie gminy znajdują się najwyższe wzniesienia Roztocza Środkowego – Wapielnia (385 m) i Grzędy Sokalskiej – Białą Góra (349 m), gdzie znajdowało się średniowieczne grodzisko Medno, utożsamiane z Grodami Czerwieńskimi. Tutaj swój początek biorą dwie rzeki regionu: Sołokija i Huczwa.

 Na obszarze gminy zachowało się sporo zabytków potwierdzających bogatą historię regionu. W Podhorcach znajduje się neobarokowy kościół z 1926 r. z zabytkowym wyposażeniem z XVIII w. oraz stylową plebanią z figurami Ojca Św. Jana Pawła II i Matki Bożej. W Majdanie Górnym można zobaczyć interesujące kapliczki: Św. Jacka z 1810 r., Św. Jana Nepomucena i Najświętszej Maryi Panny z ok. 1900 r., a także drewnianą oficynę dworską z ok. 1920 r. Poza tym na terenie gminy zachowały się obiekty starej zabytkowej zabudowy zarówno mieszkalnej jak i obiektów przemysłowych. Napotkamy tu również szereg stanowisk archeologicznych, takich jak kurhany, grodziska i cmentarzyska. Na szczególną uwagę zasługują, znajdujące się w Ulowie, odkryte i opisane przez archeologów z UMCS w Lublinie pozostałości pobytu germańskiego plemienia Herulów z V wieku naszej ery.

Zróżnicowanie terenu, liczne lasy oraz zbiorniki wodne tworzą bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej (ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne) oraz myślistwa i wędkowania. Doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa są w stadninach koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej i „Rogowe Kopce” w Rabinówce. Amatorom sportów zimowych gmina oferuje trasy do uprawiania narciarstwa biegowego na Siwej Dolinie, a na zboczu Białej Góry – wyciąg narciarski o długości ok. 300 m.

Na terenie Gminy Tomaszów Lubelski są liczne ślady z kampanii wrześniowej 1939 r. Odbywało się tu wiele walk i krwawych bitew. W Majdanie Górnym jest cmentarz polskich żołnierzy  z kampanii wrześniowej 1939 r., którzy polegli w ciężkiej bitwie, jaka rozegrała się tu 22 - 27 IX 1939 r.
O przeszłości każdej ziemi mówią też mogiły i cmentarze. W miejscowości Kolonia Łaszczówka jest zbiorowa mogiła żołnierzy z I wojny światowej. O wielokulturowości świadczą zaś cmentarze, gdzie można jeszcze spotkać stare groby prawosławne. Najtragiczniejszy dla tej ziemi był jednak okres okupacji hitlerowskiej. To właśnie wtedy nastąpił kres wielowiekowej obecności Żydów na tej ziemi, którzy żyli tu od 1625 r. W 1943 r. nastąpiła ich zagłada. Większość została wywieziona do obozu zagłady w Bełżcu, a ci co pozostali zostali rozstrzelani. Na dawnym kirkucie jest pomnik poświęconym tym wydarzeniom.

Siedzibą Gminy Tomaszów Lubelski jest miasto o tej samej nazwie. Tomaszów Lubelski  leży na pograniczu Roztocza i Grzędy Sokalskiej i liczy dzisiaj ok. 21 tys. mieszkańców. W centrum miasta wyróżnia się czworoboczny rynek z charakterystycznym budynkiem wieży - dawna siedziba Straży Pożarnej, a obecnie - Państwowa Szkoła Muzyczna. Na uwagę zasługują również: cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1889 roku oraz tzw. „Czajnia” – budynek drewniany z 1902 roku, w stylu rosyjskim. Najcenniejszym zabytkiem Tomaszowa Lubelskiego jest drewniany modrzewiowy kościół parafialny z 1627 roku w stylu barokowym, przebudowany w 1727 r. wraz z drewnianą dzwonnicą z XVII w. W mieście funkcjonuje również Muzeum Regionalne im. dr. Janusz Petera.

 

 
Patronaty Honorowe
 
luw  patronat2018 
 
  Logo US w Lublinie wersja podstawowa wariant kolorowy logo zgl jpg 

Copyright © 2010 Mikrobit Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

projekt Enzo Sp. z o.o.

wykonanie Mikrobit Sp. z o.o